انتقال خطوط تلفن و ارتباط سانترال های آنالوگ

یکی از موارد پر مصرف استقاده از سیستم VoIP انتقال خطوط تلفن می باشد. با این روش خطوط تلفن شهری یا داخلی از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می شوند.

در برخی مناطق مانند کمپ های واقع در بیابان، مراکز دور از شهر، ایستگاه های دریایی و مناطق صعب العبور مخابرات یا امکان واگذاری خط تلفن شهری را ندارد یا هزینه های سرسام آوری برای مشتریان دارد. راهکار مناسب برای این نقاط استفاده از سرویس VoIP می باشد. برای این کار ابتدا یک لینک ارتباطی مانند وایرلس بین نقطه ای که می خواهیم خطوط تلفن را از آنجا انتقال دهیم و نقطه مقصد برقرار می گردد. از این لینک نه تنها برای ارتباط VoIP بلکه برای انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته، اطلاعات، اینترنت و امثالهم نیز می توان استفاده کرد.

یک دستگاه VoIP Gateway FXO در نقطه مبدا قرار داده و خطوط شهری یا داخلی های سانترال را به آن متصل می کنیم. انتخاب دستگاه ها بسته به تعداد خطوط مورد نیاز برای انتقال دارد و در مدل های با تعداد پورت های مختلف قابل ارایه می باشد. سپس در نقطه مقصد یک دستگاه VoIP Gateway FXS قرار داده و بوق خطوط را دریافت می کنیم.

 

ارتباط بین سانترال های آنالوگ:

سازمان ها و شرکت های دارای دو یا چند شعبه معمولا دارای مکالمات روزمره بین همدیگر می باشند. برای برقراری این مکالمه شماره شهری دفتر مقابل را گرفته و شروع به مکالمه می کنند که این امر مستلزم شماره گیری طولانی و پرداخت هزینه های مکالمه تلفنی می باشد. استفاده از تکنولوژی VoIP در این مورد سبب کاهش شماره گیری، عدم برخورد به اشغالی خطوط و کاهش هزینه های مکالمه می گردد.

اتصال سانترال های آنالوگ به طرق مختلفی قابل اجرا می باشد.

استفاده از دستگاه های VoIP FXO:

در این روش در کنار هر سانترال بر حسب تعداد مکالمه همزمان مورد نیاز یک دستگاه VoIP Gateway FXO با تعداد پورت لازم قرار داده می شود. سپس به تعداد مورد نیاز از داخلی های سانترال به آن متصل می گردد. برای مثال برای یک ارتباط با 4 مکالمه همزمان دستگاه 4 پورت در کنار سانترال قرار گرفته شده و داخلی های 120,121,122,123 به آن متصل می شود. بعد با انجام تنطیمات لازم در صورتی که در نقطه A یک داخلی مانند 101 شماره 120 را شماره گیری نماید، بوق داخلی 120 در نقطه B را خواهد داشت و بمانند این است که داخلی 120 در نقطه B می باشد و می تواند تمامی داخلی های نقطه B را شماره گیری نماید.

استفاده از VoIP GW FXO, FXS:

در این روش در کنار یک سانترال بر حسب تعداد مکالمه همزمان مورد نیاز یک دستگاه VoIP Gateway FXO با تعداد پورت لازم قرار داده می شود. سپس به تعداد مورد نیاز از داخلی های سانترال به آن متصل می گردد. برای مثال برای یک ارتباط با 4 مکالمه همزمان دستگاه 4 پورت در کنار سانترال قرار گرفته شده و داخلی های 120,121,122,123 به آن متصل می شود. در کنار سانترال دوم VoIP Gateway FXS چهار پورت قرار داده می شود و از پورت های آن به ورودی های خطوط شهری اتصال داده می شود. حال اگر شخصی در نقطه A قصد تماس با نقطه B را داشته باشد 120 را شماره گیری می نماید. در نقطه B بمانند تماس شهری سانترال تماس را به سمت منشی هدایت کرده و منشی به شخص مورد نظر متصل می نماید یا در صورت وجود IVR مستقیم شماره طرف مقابل را می گیرد. در سمت B شخصی که قصد تماس با نقطه A را دارد با دادن کدی مانند عدد 8 مستقیم به داخلی های سمت A متصل شده و داخلی ها را شماره گیری می نماید.

 

استفاده از IP-PBX و Voip GW FXS:

این روش برای زمانی که تعداد مراکز زیاد باشد مناسب است. خطوط داخلی به پورت های FXO مرکز IP-PBX متصل می شود. سپس در تمامی مراکز در کنار سانترال آنالوگ VoIP GW FXS گذاشته و پورت های آن را به ورودی های شهری متصل می کنیم. حال اگر شخصی در نقطه A قصد تماس با نقطه B را داشته باشد 120 را شماره گیری می نماید. در نقطه B بمانند تماس شهری سانترال تماس را به سمت منشی هدایت کرده و منشی به شخص مورد نظر متصل می نماید یا در صورت وجود IVR مستقیم شماره طرف مقابل را می گیرد. در سمت B شخصی که قصد تماس با نقطه A را دارد با دادن کدی مانند عدد 8 مستقیم به داخلی های سمت A متصل شده و داخلی ها را شماره گیری می نماید. از مزایای این سیستم امکان اتصال IP-Phone و موبایل به این سیستم می باشد که برای اشخاصی که تماس بیشتری دارند قرار داده شده و باعث تسریع و راحتی کار آنان می گردد. همچنین امکان اتصال در نقاط خارج از این مراکز با موبایل و لپتاپ نیز وجود دارد.

 

تمامی حقوق برای شرکت تیما شبکه محفوظ می باشد