رک چیست ؟ | درباره رکرک چیست؟

رک محفظه ای فلزی است که تجهیزاتی  مانند سرور، روتر، مودم، فایروال و ...  را در آن قرار میدهیم. دلیل استفاده از رک محافظت فیزیکی از این تجهیزات و همچنین ایجاد دسترسی آسان و منظم بودن تجهیزات جهت رفع مشکلات احتمالی می باشد.

 

درباره رک

رک دارای تنوع از لحاظ ابعاد، رنگ، جنس ساخت و دیواری یا ایستاده بودن می باشد. عرض و عمق رک با واحد های اندازی گیری سانتیمتر و متر و ارتفاع آن با یونیت بیان می شود. در جلو و پشت رک دو ستون عمودی در چپ و راست رک تعبیه می شود که تجهیزات رک به آن پیچ میشود و به آداپتور معروف است.

یونیت رک چیست؟ هر یونیت رک چند سانتیمتر است؟

واحد اندازه گیری ارتفاع در رک یونیت می باشد. هر یونیت معادل 4.445 سانیتمتر  یا سه سوراخ در آداپتور های کناری می باشد. یونیت بیانگر ارتفاع قابل نصب تجهیزات و طول آداپتور های رک بوده و ارتفاع کلی رک به سانتیمتر بیان می شود که از پایین رک یا سطح زمین تا سقف رک می باشد.

پایینترین یونیت در رک یونیت شماره 1 بوده و به بالا افزایش می یابد. در برخی رک ها شماره آن روی آداپتور درج می گردد.

رک دیواری

رک دیواری مدلی از رک می باشد که بر روی دیوار نصب شده و عموما دارای ارتفاع 6، 7، 9 و 12 یونیت می باشند. این رک ها از پشت محل پیچ کردن بر روی دیوار را دارند و در صورت سستی دیوار یا سنگینی تجهیزات زیر ان پایه نگهدارنده نصب می شود.

رک ایستاده

این رک ها به صورت ثابت بر روی زمین یا شاسی قرار گرفته و یا در مدل چرخ دار امکان حرکت را دارند و دارای ارتفاع از 12 تا 47 یونیت می باشند.

درب رک 

رک ها عموما دارای 4 درب می باشند. جلو، پشت و دو درب در طرفین

درب جلویی رک بصورت شیشه ای یا توری جهت تهویه بهتر هوا می باشند. درب های جانبی رک ورق یک یا دو تکه بوده و عموما بصورت شستی بازمی شوند. درب پشت رک ورق یک تکه یا توری به جهت تهویه بهتر ساخته می شوند. درب پشت میتواند تک لنگه یا دو لنگه به جهت امکان نزدیکتر شدن به دیوار پشتی باشد.

درب کناری رک    درب رک شیشه ای    درب توری پشت رک  

تجهیزات جانبی رک 

تجهیزاتی برای رک به منظور بالا بردن راندمان استفاده ساخته ارایه میشوند که چند نمونه در زیر آورده شده است.

فن رک: بالای رک نصب می شود و عمل تهویه هوا را در رک انجام می دهد.

دما سنج: هم دمای رک را نمایش داده و هم در صورت بالا رفتن دما از حد مجاز فن ها را روشن می نماید.

لایت پنل: چراغ روشنایی داخل رک

سینی ثابت: جهت قرار دادن تجهیزاتی که رکمونت نیستند مانند مودم

سینی متحرک: سینی کشویی که کیبرد داخل آن قرار گرفته و در هنگام استفاده بیرون کشیده می شود.

بلنک پنل: جهت پر کردن فضاهای خالی بین تجهیزات قسمت جلو بسته می شود و دارای ابعاد یک تا چهار یونیت می باشد.

پاور ماژول: برق تجهیزات را تامین می نماید.

محل عبور کابل در رک

رک ها عموما در بالا و پایین فضایی را جهت عبور کابل در نظر می گیرندو برخی رک ها در پشت نیز این فضا را تعبیه می کنند.

رکمونت چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد در رک دو آداپتور کناری تعبیه می شود  که جهت بستن تجهیزات استفاده می شود. فاصله بین دو آداپتور استاندارد و معادل 19 اینچ  می باشد. تجهیزاتی که دارای این عرض استاندارد بوده و محل پیج کردن به آداپتور های جلوی رک را دارند رکمونت نامیده می شوند.

انتخاب رک مناسب

در انتخاب رک ابتدا باید میزان ادوات مورد نصب محاسبه می گردد. تعداد یونیت مورد نیاز را محاسبه کرده و متناسب با آن رک مناسب را انتخاب نمایید. در صورتی که تعدا ادوات کم می باشد میتوانید رک دیواری تهیه کرده و در ارتفاع نصب نمایید تا فضای کمتری را اشغال نماید. برای توسعه آتی و دسترسی آسان به تجهیزات فضای بیشتر در نظر بگیرید. فضای اتاق را نیز در نظر بگیرید تا رک به راحتی به داخل اتاق حمل و نصب گردد.

در صورتی که از سیستم سرمایش استفاده می کنید درب توری به تهویه بهتر کمک می نماید.  فضاهای خالی را با بلنک پر کنید تا از اختلاط هوای گرم و سرد جلوگیری نمایید.

رک های صاحب نام را تهیه کرده و در صورت امکان جنس آن را بررسی نمایید تا دچار خمیدگی و دفرمه شدن نگردد.

  

تمامی حقوق برای شرکت تیما شبکه محفوظ می باشد