تبدیل firmware گوشی های سیسکو از SCCP به SIP سری ۷۹۰۰

تبدیل firmware گوشی های سیسکو از SCCP به SIP سری 7900در این مقاله آموزش تغییر و تبدیل firmware گوشی های سیسکو از SCCP به SIP را برای گوشی های سری ۷۹۰۰ آموزش می دهیم. گوشی های سیسکو سری ۷۹۰۰ در حالت عادی از پروتکل SCCP که مخصوص برند سیسکو می باشد استفاده می کنند. برای اینکه بتوانیم این گوشی ها را به مرکز تلفن های SIP متصل کنیم لازم است تا فریمور آن را تعویض نماییم. این آموزش برای تغییر فریمور گوشی ها شامل مدل های ۷۹۱۱ , ۷۹۱۲ , ۷۹۴۰, ۷۹۴۱  ۷۹۴۲, ۷۹۴۵ , ۷۹۶۰ , ۷۹۶۱ , ۷۹۶۲ , ۷۹۶۵ می باشد.

موارد لازم برای تغییر فریمور SCCP به SIP

TFTP سرور: گوشی های سیسکو فایل های مورد نظر خود را از روی یک TFTP سرور بر می دارند. میتوانید از نرم افزارهای مختلف یا TFTP سرور خود مرکز تلفن استفاده نمایید. در این مثال ما از نرم افزار tftpd64 استفاده می کنیم.

DHCP سرور: این سرویس می تواند توسط ویندوز یا میکروتیک یا خود مرکز تلفن راه اندازی شود. در اینجا ما برای این منظور هم از نرم افزار tftpd64 استفاده می کنیم.

نرم افزار tftpd برای انجام تعویض Firmware گوشی های سیسکو کلیه سرویس های مورد نیاز ما را تامین می نماید و در سراسر این مقاله از همین نرم افزار استفاده کرده ایم.
نرم افزار tftpd را می توانید از اینجا دانلود نمایید.
فریمور گوشی مورد نظر: مطابق با گوشی خود و پروتکل مورد نظر خود فریمور مناسب را دانلود نمایید.

فریمور Cisco 7940 , 7960

راه اندازی سیستم مورد نیاز تعویض فریمور SCCP

بر روی یک سیستم که می خواهیم TFTP سرور باشد یک فولدر درست می کنیم. در اینجا ما فولدر tftpd را در درایو C ایجاد کرده ایم. سپس فریم ور گوشی را دانلود کرده و فایل های آن را مستقیم در داخل فولدری که ساخته ایم میریزیم. دقت نمایید فایل ها باید مستقیم داخل ریشه فولدر باشد. فایل های تنظیمات را مطابق نیاز تغییر می دهیم.

نصب TFTPD و تنظیمات

بر روی سیستمی که برای سرور تی اف تی پی در نظر گرفته ایم نرم افزار را دانلود و نصب می نماییم.

نکته: قبل از راه اندازی TFTP و DHCP سرور به یاد داشته باشید ممکن است فایروال سیستم یا آنتی ویروس جلوی درخواست TFTP را بگیرد. پس آن را Disable نمایید.

پس از نصب صفحه زیر باز می گردد.

صفحه نخست tftpd
بر روی Setting کلیک کرده و وارد صفحه تنظیمات می شویم.

در صفحه تنظیمات تب گلوبال را به شکل زیر بدون تغییر باقی می گذاریم.


وارد تب TFTP می شویم.
با کلیک بر روی Browse فولدری که به همین منظور ساخته ایم را انتخاب می کنیم.
ممکن است بر روی سیستم بیش از یک آی پی و کارت شبکه وجود داشته باشد. در قسمت Bind TFTP to this address آی پی مورد نظر خود را انتخاب می کنیم. در اینجا آی پی ما ۱۷۲٫۱۶ می باشد.

تنظیمات را OK کرده و وارد تب DHCP می شویم.

IP pool start address: An IP address in same range of our IP
Size of pool: amount of IP you want to assign
Def router: TFTP Server IP
Mask: mask of your IP
DNS: TFTP Server IP
Wins: 0.0.0.0
Additional Option: 25 – TFTP Server IP

در DHCP سرور ها قسمت Additional IP برای ارایه اطلاعات اضافه است. این قسمت هنگام آی پی دادن اطلاعات دیگری به جز IP نیز به کلاینت می دهد. ارایه این سرویس در سیستم های مختلف ممکن است متفاوت باشد. استاندارد این عدد برای معرفی TFTP عدد ۱۵۰ می باشد. یعنی در صورتی که از DHCP سرور ویندوزی استفاده می نمایید عدد را ۱۵۰ قرار دهید را به همراه آی پی وارد نمایید. ممکن است آی پی آدرس به شکل hexadecimal مورد نیاز باشد.
در صورت عدم کارکرد در tftp32 می توانید از عدد ۲۵ و وارد کردن آی پی به شکل معمولی مطابق تصویر استفاده نمایید.


اکنون TFTP سرور ما آماده می باشد.

تغییر فریمور گوشی آی پی فون سیسکو

سیم پاور گوشی را درآورده و دکمه # را نگه میداریم. همچنان که کلید # را نگهداشته ایم برق گوشی را وصل می کنیم و صبر می کنیم تا کلید های گوشی شروع به چشمک زدن نماید. اکنون کد سافت ریست که به شکل زیر است را وارد نمایید.

۱۲۳۴۵۶۷۸۹*#

در برخی مدل ها یا برخی مواقع لازم است کد هارد ریست را به شکل زیر وارد نمایید.

۳۴۹۱۶۷۲۸۵۰*#

پیغامی بر روی گوشی ظاهر می شود که تغییرات قبلی را ذخیره کنم که با زدن کلید ۲ no را انتخاب می کنیم. اکنون گوشی به دنبال DHCP و TFTP سرور می گردد. در این زمان در نرم افزار TFTP قسمت Log Viewer باید درخواست گوشی و انتقال فایل ها نمایش داده شود.

نکته: در برخی گوشی ها یا پاره ای مواقع ممکن است گوشی چیزی نمایش ندهد و صفحه سیاه شود. در صورتی که از سلامت گوشی مطمئن هستید نگران نباشید گوشی مشغول به آپدیت می باشد. در این صورت در نرم افزار ببینید مشغول دریافت فایل می باشد یا خیر. اگر نبود تنظیمات DHCP و TFTP را چک نمایید.

تغییر Firmware گوشی سیسکو از SIP به SCCP

روش تغییر فریمور گوشی از SIP به SCCP مانند روش بالا است فقط فایل های موجود در پوشه از نوع SCCP می باشد.

دسته‌ها: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *