آموزش نصب ESXi 6.5

آموزش نصب Esxi 6.5 در این مقاله آموزش نصب ESXi 6.5 به صورت تصویری و قدم به قدم را توضیح می دهیم.
نرم افزار ESXi برای مجازی سازی به کار می رود. بدین صورت که میتوانیم چندین سیستم عامل یا به اصلاح ماشین را بر روی یک سرور نصب نماییم. این مسئله باعث صرفه جویی در خرید سرور و همچنین فضای مورد نیاز برای نصب فیزیکی در رک می شود. نرم افزارهای مختلفی برای این کار تولید شده است ولی به جرات می توان گفت ESXi بهترین نرم افزار در این زمینه بوده و اکثر سازمان ها و شرکت ها از این نرم افزار برای این منظور استفاده می کنند.

ابتدا فایل ایزو ESXi 6.5 را دانلود می نماییم.

فایل ISO ESXi را می توانیم بر روی یک DVD رایت کنیم. همچنین در آموزش نصب ESXi 6.5 می توانیم از نرم افزارهایی که USB Bootable ایجاد می نمایند استفاده کنیم. یکی از بهترین نرم افزار ها Rufus می باشد که با کمک آن فایل ایزو ESXi را بر روی یک فلش رایت نماییم.

سرور را برای نصب ESXi 6.5 آماده می کنیم. پارتیشن بندی و Raid بندی لازم را انجام می دهیم. پس از آماده سازی DVD یا فلش را در سرور قرار می دهیم. به سرور محل بوت شدن را نشان داده و از روی آن بوت می نماییم.

مراحل نصب ESXi 6.5

پس از روشن کردن سرور به آن اجازه می دهیم از روی فایل ISO بوت شود. سپس مراحل زیر را انجام می دهیم.

۱- از ما سوال می کند سرور از روی فایل ISO بوت شود یا هارد که فایل ISO را انتخاب می کنیم.

آموزش نصب Esxi 6.5 تصویر 1

۲- نرم افزار شروع به لود شدن می شود.

تصویر 2

۳- صفحه خوش آمد گویی برای نصب بر روی صفحه نمایان می شود. کلید Enter را برای ادامه نصب فشار می دهیم.

تصویر 3

۴- کلید F11 را برای پذیرش قوانین و مقررات نصب EULA فشار می دهیم.

تصویر 4

۵- محل نصب نرم افزار از ما پرسیده می شود. ممکن است شما یک یا چند هارد بر روی سرور داشته باشید. مطابق با سناریوی خود محل نصب را انتخاب می نمایید.

تصویر 5

۶- زبان کیبرد از شما سوال می شود. گزینه پیش فرض زبان انگلیسی را پذیرفته و Enter را می زنیم.

تصویر 6

۷- یک کلمه عبور برای ورود به سیستم انتخاب می کنیم. در ESXi نام کاربری پیش فرض root می باشد. پسورد را در محلی یادداشت نمایید تا بعدا دچار مشکل نگردید. پس از وارد کردن کلمه عبور Enter را فشار می دهیم.

تصویر 7

۸- صفحه ای ظاهر می شود که می گوید پس از نصب تمامی اطلاعات روی هارد انتخاب شده توسط شما پاک می شود. اگر اطلاعات مهمی بر روی آن دارید از آن ها پشتیبان تهیه نمایید. کلید F11 را برای ادامه نصب فشار می دهیم.

تصویر 8

۹- نرم افزار شروع به نصب کردن می شود.

تصویر 9

۱۰- پس از پایان نصب پیغامی می دهد که فلش یا دی وی دی نصب را از روی سیستم بردارید تا سرور از روی هارد بوت شود. پس از خارج کردن آن Enter را فشار می دهیم تا سرور ریبوت شود.

تصویر 10

۱۱- پس از ری استارت شدن سرور صفحه زیر بر روی مانیتور نمایش داده می شود. در این صفحه IP سرور نمایش داده شده و سیستم آماده به کار می باشد. همچنین با فشار دادن کلید F2 می توانید وارد تنظیمات ESXi شوید.

تصویر 11

آموزش قسمت تنظیمات نصب ESXi 6.5

پس از نصب ESXi بر روی سرور نیاز به پیکر بندی اولیه آن داریم. قسمت هایی مانند تنظیمات IP اجباری است تا بتوانیم به آن دسترسی داشته باشیم. قسمت هایی نیز اختیاری است و بستگی به سناریوی شبکه ما دارد.

۱- برای تنظیمات در صفحه پایانی نصب کلید F2 را فشار می دهیم. از ما نام کاربری و کلمه عبور می خواهد. نام کاربری root و کلمه عبوری که در قسمت نصب انتخاب کرده ایم را در اینجا وارد می کنیم.

نصب ESXi تصویر 12

۲- برای تنظیمات IP و شبکه گزینه Configure Management Network را انتخاب کرده و Enter را می زنیم.

نصب ESXi تصویر 13

۳- پس از ورود به قسمت تنظیمات شبکه صفحه زیر نمایش داده می شود. در قسمت Network Adaptor می توانیم تنظیمات مربوط به انتخاب کارت شبکه را انجام دهیم.

نصب ESXi تصویر 14

۴- قسمت تنظیمات VLAN اختیاری است. در صورتی که در شبکه VLAN داشته باشیم با انتخاب Vlan-Optional می توانیم تنظیمات مربوط به آن را انجام دهیم. در غیر اینصورت از این قسمت عبور کرده و به مرحله بعدی می رویم.

نصب ESXi تصویر 15

۵- برای دادن IP به سرور گزینه IPv4 Configuration را انتخاب می کنیم. در صورتی که از IPv6 استفاده کنیم گزینه IPv6 Configuration را در اختیار داریم. در اینجا ما گزینه IPv4 را انتخاب می نماییم. در صفحه نمایش داده شده IP و Subnet mask و Gateway مورد نظر خود را وارد کرده و کلید Enter را فشار می دهیم.

نصب ESXi عکس 16

۶- چون از IPv4 استفاده می کنیم پس از تنظیمات مربوط به آن وارد IPv6 Configuration شده و آن را Disable می کنیم.

غیر فعال کردن IPv6

۷- اکنون DNS را بر روی سرور تعریف می کنیم. گزینه DNS Configuration را انتخاب کرده و Enter را می زنیم. در صفحه ظاهر شده DNS را ست کرده و Enter می کنیم. در این قسمت نام سرور ESXi را نیز وارد می کنیم.

تنظیم DNS روی ESXi

۸- در قسمت Custom DNS Suffices می توانیم پسوند DNS را وارد نماییم.

تصویر 19

۹- پس از پایان تنظیمات از شما سوال می کند که تنظیمات را ذخیره کرده و سرور را ری استارت نماید. کلید Y را زده تا تنظیمات ذخیره شده و سرور ری استارت شود.

نصب ESXi عکس 20

پس از بالا آمدن سرور نوبت به اتصال به ESXi و انجام تنظیمات می باشد. اتصال به ESXi 6.5 و انجام تنظیمات از طریق Browser انجام شده و دیگر از طریق vmware vsphere میسر نمی باشد. به همین منظور یک Browser مانند Chrome را باز کرده و IP سرور را در آن وارد می کنیم. در صفحه باز شده تنظیمات را شروع می نماییم.

دسته‌ها: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *