برقراری ارتباط بین دفاتر و شعب

برقراری ارتباط بین دفاتر و شعبهمانطور که شبکه برای شرکت ها و سازمان ها تبدیل به امری ضروری شده است، برقراری ارتباط بین دفاتر و شعب مجموعه هایی که بیش از یک دفتر یا کارخانه دارند امری اجتناب ناپذیر میباشد. سهولت و سرعت در انتقال اطلاعات، ارتباطات صوتی و تصویری، به اشتراک گذاری منابع و موارد متعدد دیگری وجود دارد که این ارتباطات را ضروری می سازد.این مراکز ممکن است در سطح یک منطقه، شهر، کشور و یا دنیا گسترده باشند.

روش های ایجاد ارتباط بین دفاتر و شعب

ایجاد ارتباط بین این نقاط وابسته به پارامترهای مختلفی می باشند که گستردگی جغرافیایی، میزان پهنای باند مورد نیاز، بودجه و شرایط اقلیمی منطفه از آن جمله میباشند.در ذیل به چند مورد از این ارتباطات اشاره میشود.

ارتباط کابلیارتباطات کابلی

یکی از روش های برقراری ارتباط بین دفاتر ارتباط کابلی است. در راه اندازی ارتباط کابلی از کابل و فیبر جهت برقراری ارتباط بین دفاتر و شعب استفاده میشود. با توجه به فواصل بالا در این نوع ارتباطات فیبر نوری پرکاربرد ترین نوع این ارتباط است. مزیت استفاده از این روش ارایه سرعت بالا و پهنای باند مناسب می باشد. این روش کمترین اثر منفی را از شرایط جوی می گیرد.

ارتباط وایرلسارتباط شبکه های بی سیم

در برقراری ارتباط توسط شبکه بی سیم ( وایرلس ) با استفاده از رادیوهای وایرلس و دستگاههای مربوطه ارتباط بین نقاط فراهم میگردد. در هر دو طرف دکل و نگهدارنده های لازم نصب گردیده و پس از نصب تجهیزات وایرلس بر روی آن و انجام تنظیمات ارتباط بین دو طرف برقرار می گردد.
[br]
[br]
[br]

برقراری ارتباط اینترانتبرقراری ارتباط اینترانت

این سرویس از بستر اینترانت مخابراتی کشور بهره می جوید و برقرای ارتباط بین دفاتر و شعب بر روی سیم مسی، فیبر و سایر بسترهای فراهم شده توسط مخابرات ایجاد می گردد. این نوع سرویس برای ارتباط بین مراکزی که امکان ایجاد ارتباط کابلی یا بی سیم فراهم نباشد مناسب است و البته هزینه آبونمان ماهیانه مخابرات را برای کاربر به همراه دارد.

برقراری MPLSبرقراری ارتباط MPLS

MPLS – Multi Protocol Label Switching یکي از پروتکل های مهم IP مي باشد که سوئيچينگ مبني بر بسته لايه دو ايجاد کرده و از اطلاعات Forwaring لايه سه استفاده مي کند MPLS از الگوريتم جابجايي برچسب براي هدايت بسته ها استفاده نموده و هرLSR  – Label Switch Router در شبکه از تکنيک جابجايي برچسب براي هدايت بسته ها به سمت مقصد نهايي استفاده مي نمايد. شركت مخابرات ایران با ارائه این سرویس قابلیت برقراری ارتباط بين دفاتر و شعب در دو يا چند نقطه دلخواه مورد درخواست مشتري از طريق شبكه موجود را فراهم می نماید. مشتري با اتصال دو سر اين ارتباطات به سوئيچهاي و يا روتر ها مي‌تواند يك شبكه خصوصي مجازي بين نقاط برقرار نمايد. اين ارتباط به صورت فني در لايه سه از مدل OSI در پروتكلTCP/IP برقرار مي‌گردد.

لیست تعرفه اینترانت و MPLS مخابرات در سایت http://www.tct.ir قابل مشاهده است.

ایجاد ارتباط بر روی بستر اینترنت

ارتباط بر روی اینترنت روش دیگری از ایجاد برقراری ارتباط بین دفاتر و شعب می باشد. در این روش باید ارتباطی ایمن برقرار گردد تا اطلاعات توسط افراد سودجو در اینترنت مورد سوء استفاده قرار نگیرد که این ارتباط توسط ایجاد تونل بین دو نقطه ایجاد میگردد.

سرویس PTP و PTMP

سرويس PTP

شركت مخابرات ایران که قادر است بين دو نقطه مورد درخواست ( در داخل هر استان) از طريق مودمهايDSL ابتدا از محل سايت A مشتری تا نزديکترين مرکز مخابراتی و از طريق بستر TDM و یا ATM پس از گذر از مرکز مخابراتی سايت B به نقاط انتهايی مشتری در سايت B مورد نظر را برقرار نمايد.

سرويس PTMP

داخل استانی يك سرويس تعميم يافته PTP است. در اين سرويس بنا به درخواست مشتري ارتباط بين يك نقطه مركزي با چند نقطه به صورت يك به چند برقرار مي‌گردد. اين سرويس مخصوص مشترياني است كه دارای يك سايت مركزي ( دیتا سنتر ) بوده و نيازمند برقراری ارتباط با سایت های ديگر هستند. در این نوع خدمت، پهنای باند در سایت مرکزی معادل مجموع پهنای باند در نقاط مقصد بوده و در صورتيکه این پهنای باند کمتر از۲ مگابیت باشد کليه ارتباطات به صورت Channelized توسط يک پورت و يک زوج سيم به سايت مرکزی مشتری منتقل می گردد. در صورتیکه پهنای باند مورد نیاز متقاضی در نقطه مرکزی بیش از ۴ مگابیت باشد ارتباط از مرکز مخابراتی تا سایت مذکور بر روی بستر فیبر برقرار می گردد و با توجه به پورت رزرو شده در مرکز آبونه، متقاضی می بایست تجهیزات مبدل مورد نیاز بستر فیبر را تهیه نماید.

شایان ذکر است که در صورت تعدد و گستردگی نقاط ممکن است از دو یا چند روش ارتباطی بطور همزمان استفاده گردد.

مشاوره جهت برپایی و راه اندازی بهترین نوع ارتباط، ایجاد ارتباطات نقطه به نقطه و یک نقطه به چند نقطه، راه اندازی شبکه های وایرلس و بی سیم، راه اندازی اینترانت و MPLS و برقراری انواع ارتباطات از دیگر خدمات شرکت تیما شبکه به شما میباشد.