مشاوره و طراحی شبکه

مشاوره و طراحی شبکهقبل از هر چیز محیطی را که باید برای آن طراحی شبکه انجام شود شناسایی می شود و قبل از هر اقدامی مشخص می شود که قرار است به چه چیزی رسید و به دنبال چه هدفی هستیم. شبکه یک زیرساخت ارتباطی برای اجرای برنامه های کاربردی است طبعاً نبایستی بدون درک صحیح از یکایک کاربردها, ویژگیها و نیازهای آنها هیچ طرحی را پیشنهاد داد. در طراحی شبکه نکات و استاندارد ها مد نظر قرار گرفته و طراحی انجام می شود.

برای طراحی شبکه نیاز به دانش و تجربه به صورت همزمان می باشد. آگاهی تئوریک از تکنولوژی شبکه در کنار تجربه عملی از شبکه و شرایط حاکم بر محیط های واقعی به یک طرح واقع گرایانه و قابل پیاده سازی منتهی خواهد شد. تجربه صرف یا دانش بدون تجربه به تنهایی کفایت نمی کند.

پارامترهایی مثل هزینه , کارایی و در دسترس بودن با یکدیگر در تضاد هستند و هنر طراحی ما در سبک و سنگین کردن این پارامترها و رسیدن به حالت های بینابین Trade off است.

موارد مهم در طراحی شبکه کامپیوتری

طراحی کابل کشی ساخت یافته

 در این حوزه بهترین و کوتاهترین مسیر برای کابل کشی در نظر گرفته می شود. منظور از بهترین مسیر انتخاب کوتاهترین مسیر با در نظر گرفتن عدم تداخل با کابل های برق و تجهیزات تولید کننده نویز می باشد.

انتخاب تجهیزات مورد استفاده در شبکه

 شبکه از ادوات گوناگونی مانند سرور و سوییچ و روتر و غیره بهره می برد. با در نظر گرفتن ساختار شبکه و کارکرد مجموعه و سازمان تجهیزات مورد نیاز را انتخاب می کنیم. تجهیزات هم می بایست دارای کیفیت لازم بوده و هم هزینه اضافی بر روی دست سازمان نگذاریم. در طراحی شبکه با انتخاب تجهیزات بلا استفاده و یا دارای کارکردی بیش از نیاز ما فقط هزینه را افزایش می دهیم.

انتخاب سخت افزار شبکه

محل نصب تجهیزات

 در خصوص محل نصب تجهیزات چند نکته در طراحی شبکه مورد توجه قرار می گیرد. اولین نکته امنیت تجهیزات است. ادوات می بایست دور از دسترس عموم و در محل امنی قرار گیرد. همچنین در جایی نصب شود که از بروز حادثه برای آن جلوگیری شود. مناطقی که امکان آتش سوزی یا نفوذ آب در آن زیاد باشد از جمله اماکن پر خطر به حساب می آید. نکته بعدی نزدیکی به رایزر ها و محل ورود کابل ها است. قرار دادن تجهیزات در محلی که سبب کاهش کابل کشی گردد می تواند هزینه را کاهش دهد.

ساختار آی پی دهی به سیستم ها و تجهیزات: در این خصوص TCP/IP توضیح کاملی را ارایه کرده است. تغییر آی پی در صورت وجود سرور ها و نرم افزار های خاص و موارد دیگر کار مشکلی است. پس بهتر است از ابتدا در انتخاب مدل آدرس دهی دقت لازم را انجام دهیم.

امنیت شبکه

 امنیت شبکه در دو حوزه جلوگیری از دسترسی افراد غیر و نفوذ نرم افزار و ویروس انجام می پذیرد. استفاده از فایروال، سوییچ با قابلیت مدیریت و آنتی ویروس می تواند امنیت ورودی شما را تامین کند. ایجاد دسترسی های مناسب و تنظیمات در سوییچ ها برای امنیت داخلی لازم است.

سیستم پشتیبان گیری

 از بین رفتن اطلاعات تا زمانی که اتفاق نیفتد نمی تواند اهمیت خود را نشان دهد. اطلاعات در هر حجمی با از بین رفتن مشکلات زیادی را برای شما در پی دارد. برای جلوگیری از این امر سیستم پشتیبان گیری صحیح طراحی و پیاده سازی می شود.

سیستم های عامل برای کامپیوتر ها: استفاده از آخرین نسخه سیستم عامل بهترین انتخاب است. در تولید سیستم عامل همیشه مشکلات و باگ ها گرته شده و امکانات بیشتر به آن اضافه می شود. ممکن است از لحاظ سخت افزاری یا به علت استفاده از نرم افزار خاص انتخاب ما محدود گردد. اما سعی کنید از آخرین نسخه استفاده کرده و سیستم های خود را با آن منظبق سازید.

انتخاب سیستم عامل سیستم هاسیستم های عامل برای سرور ها

 سیستم عامل برای استفاده سروری کاربرد های مختلفی دارد. ممکن است برای راه اندازی سرویس های مختلف مانند DHCP یا DNS یا موارد دیگر به کار برود. راه اندازی نرم افزارهای خاص مانند حسابداری یا اتوماسیون و غیره نیاز به سرور دارد. همچنین راه اندازی File Server از کاربرد های دیگر این سیستم عامل است. در این مورد نیز مانند سیستم کاربران از آخرین نسخه بهره گیری می کنیم مگر اینکه محدودیتی برای ما وجود داشته باشد.

انتخاب سیستم مناسب برای کاربران

این سیستم ها بستگی به کارکرد نیرو دارد. سیستم های طراحی نیاز به سخت افزار قوی دارند. سیستمی که برای وب گردی به کار می رود در حد معمولی کار را راه می اندازد. به علت نیاز به سخت افزار های قوی تر در آپدیت های نرم افزار ها در صورت امکان همیشه دست بالا را می گیریم.

انتخاب سرور مناسب

 انتخاب سرور ارتباط مستقیم با نرم افزار ها و سرویس های مورد نصب دارد. نرم افزار ها سخت افزار مورد نیاز خود را پیشنهاد می دهند. در صورت مجازی سازی تجمیعی از نیاز ماشین ها برای انتخاب سخت افزار مناسب در نظر گرفته می شود.

پیش بینی هزینه شبکهپیش بینی هزینه های آتی

پس از پیاده سازی و تحویل یک شبکه , هزینه های ماهانه آن مثل اجاره خطوط WAN و هزینه های پشتیبانی (تعمیر و نگهداری) آن شروع می شود .با طراحی شبکه به صورت صحیح هر دوی این هزینه ها را (که گاه می تواند کمر شکن باشد) تا پایین ترین حد کاهش میدهیم. به عنوان مثال شاید بتوان با صرف هزینه بیشتر (برای کابل کشی یا نصب لینکهای بی سیم) از خطوط WAN در طرح شبکه صرف نظر کرد. از طرفی یک طراحی خوب می تواند از تعداد نفرات لازم برای گروه پشتیبانی بکاهد.

ارائه طرح هایی که صرفا بر مبنای تولیدات یک شرکت خاص (مثل سیسکو یا ۳COM) تدوین می شوند همیشه بهترین انتخاب نیستند. برخی از طراحان از سر احتیاط ( به منظور سازگاری صد در صد و اجتناب از مشکلات احتمالی) سعی میکند فقط بر محصولات و راهکارهای یک شرکت خاص و راهکارهای پیشنهادی آن تکیه کنند. این دیدگاه می تواند گزینه های بهتر،کم هزینه تر و کارامد تر را از طرح نهایی پس بزند. سعی بر این است ساده ترین و کارامدترین راهکار را ارائه گردد, خواه مبتنی بر محصولات یک شرکت و خواه تلفیقی از تولیدات مختلف باشد.

ترافیک بسته های حامل اطلاعات بین مبدا و مقصد باید از کوتاه ترین مسیر در شبکه عبور کنند, آنچه که کوتاهترین مسیرها را تعیین می کند تکنولوژی استفاده شده در طرح نهایی است. ( مثل انتخاب نوع هدایت شامل سوئیچینگ یا مسیریابی و نوع پروتکل)

از سخت افزار و نرم افزاری در طرح شبکه خود بهره گیری میشود که امتحان خود را پس داده باشند.تخطی از این اصل صرفا با توجیه کافی و در نظر گرفتن مخاطرات جانبی آن منطقی است. در طراحی شبکه تمامی پارامترهای اصلی آن شامل کارایی, برگشت پذیری و قابلیت گسترش پیش بینی می گردد.

اگر یک شبکه به درستی طراحی نشده باشد یا از اصول کلی طرح عدول شده باشد, اضافه کردن یک ابزار جدید به شبکه یا اشکال زدایی آن , خود در حد یک پروژه طراحی وقت می گیرد. بدین ترتیب عدم وجود یک طراحی صحیح یا عدول از مفاد طرح باعث خواهد شد صدها بار در حد یک طراحی شبکه وقت تلف شود! که البته هزینه های مضاعف، عدم کارآیی و راندمان پایین را نیز می توانید به آن بیفزایید.

طراحی مناسب شبکه توسط متخصصین دوره دیده و مجرب تیما شبکه آسایش خاطر شما را به همراه خواهد داشت.