راه اندازی شبکه

راه اندازی شبکهنصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری شامل عملیات طراحی و اجرای شبکه می باشد. این عملیات ممکن است با توجه به نیاز سازمان شامل قسمت برق، دوربین مدار بسته، تلفن، سیستم های صوتی و بخش های دیگر نیز گردد. طراحی و راه اندازی شبکه شامل دو قسمت پسیو یا قسمت زیر ساخت شبکه و اکتیو یا قسمت نرم افزاری می شود.
نصب اولیه و راه اندازی صحیح شبکه با رعایت اصول و استاندارد در جلوگیری از مشکلات بعدی شما گامی موثر است.  شبکه در صورتی که به صورت صحیح راه اندازی شود به ندرت دچار مشکل می گردد. این بدان معنی است که با راه اندازی شبکه توسط شرکت تیما شبکه هزینه تعمیرات و نگهداری شما به شدت کاهش می یابد. همچنین بالا رفتن بهره وری کارمندان به سبب جلوگیری از اختلال ارتباطات از دیگر مزایای یک شبکه سالم به شمار می رود. 

خدمات راه اندازی شبکه

راه اندازی شبکه شامل مشاوره، طراحی، پیاده سازی و تحویل شبکه به کارفرما است. رعایت استاندارد های تدوین شده و استفاده از نیروهای مجرب و تجهیزات مناسب از ارکان اساسی پایداری شبکه می باشد. رعایت این اصول توسط این شرکت به درستی انجام شده و نصب و راه اندازی شبکه به بهترین شکل ممکن به اجرا در می آید. در خدمات راه اندازی شبکه رعایت استاندارد ها از ابتدا تا انتهای کار ضروری می باشد. تمامی استاندارد های تدوین شده برای بهبود وضعیت و پایداری تدوین شده اند.

مراحل راه اندازی شبکه یک شرکت یا سازمان

بررسی اولیه

ایتدا پس از بررسی مجموعه و نوع کار آن نیاز سنجی می شود.  برای نمونه چه تعداد کاربر در شبکه وجود دارد. چه سرویس هایی قرار است ارایه شود. نصب و راه اندازی شبکه درون سازمانی است یا خارج از مجموعه نیز سرویس دهی دارد. گستردگی آن چقدر است. میزان روشن بودن تجهیزات و آپ تایم چه مقدار است. موارد مختلف پس از گفتگو با کارفرما مشخص می گردد. پس از مشخص کردن کلیه نیاز های کارفرما مراحل کار را برنامه ریزی می کنیم. 

طراحی شبکه

برای نصب و راه اندازی شبکه قدم بعدی مشاوره و طراحی شبکه است. ابتدا نیاز سنجی لازم توسط تیما شبکه انجام و مشاوره ارایه می شود.  در قسمت طراحی جا نمایی نود ها و تجهیزات مشخص می شود. مسیر کابل کشی و سایر موارد کشیده می شود. در تعیین مسیر کوتاهترین و بهترین مسیر انتخاب می شود. نقشه کامل شبکه را توسط نرم افزار تهیه شده و به کارفرما ارایه می دهیم. پس از تایید توسط کارفرما طراحی شبکه کامپیوتری به صورت نقشه اجرایی توسط تیم طراحی تیما شبکه ترسیم شده و در اختیار پرسنل اجرایی قرار می گیرد.

تجهیزات شبکهانتخاب تجهیزات شبکه

قسمت دیگری که در نصب و راه اندازی شبکه انجام می شود بخش انتخاب تجهیزات است. در این بخش مدل ها و برند های مختلف تجهیزات شبکه به همراه توضیحات هر کدام را در اختیار شما قرار می دهیم. برای راه اندازی شبکه با توجه به نوع و اهمیت شبکه از تجهیزات گوناگونی می توان بهره گرفت. در انتخاب تجهیزات هم بحث کیفیت را مورد توجه قرار داده هم قیمت تمام شده تجهیزات را لحاظ می کنیم. برای هر شبکه کامپیوتری می توان از روش های مختلفی بهره گرفت. برای یک شبکه ممکن است تجهیزات بسیار گران تفاوت چندانی در عملکرد نداشته باشد و برای یک شبکه دیگر شاید بهترین تجهیزات باید بسته شود.
برند های مختلف تجهیزات شبکه گوناگونی را تولید می کنند که انتخاب های مختلفی را در اختیار ما قرار می دهد. استفاده از برند های صاحب نام سبب بهبود کارکرد شبکه می گردد.

تامین تجهیزات شبکهتامین تجهیزات شبکه

پس از انتخاب تجهیزات در راه اندازی شبکه زمان تامین کالا است. در انتخاب کالا می بایست دقت کافی انجام پذیرد. استفاده از کالاهای غیر اورجینال یا تعمیر شده و مشکل دار کل شبکه را دچار اختلال می کند. در بحث تامین کالا چه در صورت خرید از خارج چه داخل از نمایندگی های مطمئن کالا را تهیه و در اختیار شما قرار می دهیم. کارشناسان این شرکت ارایه کالاهای استاندارد و اورجینال را تضمین می نمایند.

راه اندازی قسمت پسیو شبکه

پس از طراحی اجرای خدمات پسیو شبکه یا زیر ساخت شبکه را آغاز می کنیم. زیر ساخت شبکه شامل قسمت زیربنایی و ارتباطات شبکه است. از روی نقشه طراحی شده مسیر کابل کشی را با کمک ترانک یا به صورت تو کار اجرا می کنیم. انتخاب بهترین و کوتاهترین مسیر در جلوگیری از نویز و خمش بیش از حد و مصرف بیش از اندازه کابل جلوگیری می کند. سپس کابل کشی لازم تا محل استقرار رک و تجهیزات انجام می شود. رعایت طول مناسب کابل و خمش و استاندارد های لازم در این مورد به خوبی انجام می شود. سربندی های لازم را انجام داده و شبکه رو مورد تست قرار می دهیم. سپس تجهیزات را داخل رک قرار داده و آرایش آن انجام می شود.

راه اندازی پسیو شبکه

راه اندازی شبکه وایرلسراه اندازی شبکه وایرلس

راه اندازی شبکه وایرلس یکی از روش های ایجاد بستر شبکه است که  می توان به جای شبکه کابلی از آن بهره گیری کرد. استفاده از شبکه وایرلس نسبت به سیستم کابلی دارای مزایا و معایبی است که در اینجا می توانید مشاهده فرمایید.  دارای کاربردهای متنوعی می باشد که در قسمت کاربردهای شبکه وایرلس می توانید ملاحظه فرمایید.
[br][br]

راه اندازی بخش اکتیو شبکهراه اندازی قسمت اکتیو شبکه

این قسمت شامل نصب سیستم عامل ها، نرم افزار ها و تنظیمات دستگاه ها است.  اجرای اکتیو شبکه در دو بخش سرور و کلاینت انجام می شود.

در قسمت سرور سروهای مورد نیاز برای نصب بررسی می شوند. در صورت نیاز مجازی سازی انچام شده و سیستم های عامل نصب سرور ها می گردد. انتخاب سیستم عامل بسته به کارکرد سرور و نرم افزار های مورد نصب می باشد. پس از نصب سیستم عامل نرم افزار های لازم و سرویس های مربوطه توسط منحصصین تیما شبکه نصب می گردد.

در بخش کلاینت ها نرم افزار های عمومی مانند آفیس و اتوکد مطابق با آخرین نسخه موجود در بازار نصب می شوند.  آنتی ویروس و پچ های امنیتی نیز نصب می شوند. نرم افزار های تخصصی مانند اتوماسیون با هماهنگی شرکت های تولید کننده نصب و راه اندازی می گردد.

انجام تنظیمات و راه اندازی سیستم های ارتباطی

تمامی مجموعه ها با بیرون از سازمان در ارتباط می باشند. این ارتباط ممکن است اینترنت باشد یا ارتباط بین دفاتر. راه اندازی ارتباط بین دفاتر و شعب به شکل یکپارچه انجام می پذیرد. بر روی این بستر ارتباط بین نرم افزار ها، سیستم یکپارچه تلفن، ارتباط نرم افزار های مالی و اداری، مشاهده دوربین های مدار بسته، انتقال فایل ها و سایر موارد انجام می گیرد. یکپارچه سازی ارتباطات توسط روتر ها و انجام تنظیمات مربوطه اجرا می شود. تنظمیات باید به گونه ای باشد تا کاربر بدون تغییرات بتواند همزمان اینترنت و ارتباط با دیگر دفاتر را داشته باشد. اولویت بندی ارتباط در اینجا انجام می شود تا برای مثال ارتباط تلفنی بدون قطعی انجام پذیرفته و دارای اولویت بالاتری باشد.

امنیت شبکه

ار مواردی که در نصب و راه اندازی شبکه می بایست به شدت مورد توجه قرار گیرد امنیت شبکه است. این امنیت در دو حوزه نفوذ به شبکه و جلوگیری از ورود ویروس و باج افزار توسط متخصصین تیما شبکه انجام می پذیرد. جهت جلوگیری از نفوذ فایروال بر روی ورودی شبکه نصب و راه اندازی می گردد. انجام تنظیمات به گونه ای انجام می پذیرد که هم کاربر راحت باشد و هم نفوذ به شبکه انجام نپذیرد.

استفاده از آنتی ویروس های معتبر و به روز در جلوگیری از ورود ویروس و باج افزار به سیستم کمک شایانی می نماید. این نرم افزار ها به صورت مرتب نیاز به به روز رسانی دارند تا از آخرین حملات جلوگیری نمایند.

نصب و راه اندازی سیستم برق شبکه

نصب و راه اندازی شبکه شامل ایجاد زیر ساخت برای کامپیوتر ها و تجهیزاتی است که با برق کار می کنند. ممکن است سیستم برق ساختمان دارای ضعف بوده یا دارای پریز کافی برای پوشش کل مجموعه نباشد. در این حالت نیاز به ایجاد بستر مناسب برق برای سیستم ها و سرور ها می باشد. تیم اجرایی تیما شبکه در این زمینه در کنار شما است. به همین منظور ابتدا جا نمایی سیستم ها و سایر ادوات انجام شده و میزان مصرف کل برق کامپیوتر ها و تجهیزات محاسبه می شود. سپس متناسب با آن ادوات و کابل های برق انتخاب و نصب و راه اندازی می شود.

لیبل زدن شبکهلیبل گذاری و نقشه و مستندات

نقشه و مستندات نگهداری شبکه را بسیار آسان می سازد. در صورت بروز خرابی اینکه کدام نود به کجا متصل است نیاز به نقشه شبکه کامپبوتری دارد. همچنین لیبل گذاری در امر پشتیبانی بسیار مهم است. تمامی پریز ها دارای لیبل بوده و طبق استاندارد شماره گذاری می شود. در نصب و راه اندازی شبکه لیبل گذاری می بایست با سلیقه و قابل فهم انجام شود.

راه اندازی سیستم نظارتی

اجرای سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه توسط تیم اجرایی تیما شبکه  با رعایت استاندارد ها به انجام می رسد. قدم اول جا نمایی دوربین ها است . بر اساس فضاهای مورد نیاز جهت مشاهده جا نمایی دوربین ها انجام می شود. سپس بر اساس فضا و محل نصب دوربین مناسب انتخاب می گردد. سپس کابل کشی های لازم انجام شده و دوربین ها را سر جای خود نصب می کنیم. تنظیمات دوربین ها و NVR را انجام داده و تصاویر قابل مشاهده و ضبط می گردد.

راه اندازی سیستم مخابراتیراه اندازی سیستم مخابراتی

سیستم ارتباطی جزو لاینفک مجموعه ها می باشد. اجرای سیستم تلفن و راه اندازی VoIP در کنار نصب و راه اندازی شبکه انجام می پذیرد. سیستم تلفن به دو صورت قابل اجرا می باشد. سیستم های سنتی یا آنالوک و سیستم های تلفن تحت شبکه. هر دو سیستم توسط تیما شبکه به بهترین شکل نصب و راه اندازی می شود. مرکز تلفن و گوشی های مرتبط متناسب با نیاز شما پیشنهاد می گردد. پس از تایید شما سیستم نصب و تنظیم شده و آماده بهره برداری تحویل می گردد.
[br][br]

تست شبکه - تست فلوکتست شبکه

شبکه راه اندازی شده می بایست مورد تست قرار گیرد. برای قسمت پسیو شبکه از تست فلوک استفاده می کنیم. این دستگاه تمامی پارامتر های مورد نیاز جهت بالاترین راندمان را اندازه گیری کرده و در قالب عدد و چارت گزارش مبسوطی را ارایه می کند. این گزارش شامل قطع بودن, عدم سربندی صحیح، عدم اجرای صحیح، کیفیت کابل و ادوات انتهایی و موارد بسیار دیگری می باشد.

برای قسمت اکتیو شبکه پس از راه اندازی مورد بهره برداری قرار می گیرد. در صورت وجود مشکل بررسی لازم انجام شده و مسئله مرتفع می گردد. در نهایت پس از استفاده کاربران سیستم به صورت کامل تحویل می گردد.

تهیه نقشه و مستندات

در پایان از تمامی کارهای انجام شده نقشه و مستندات تهیه و به کارفرما تحویل می گردد.  نقشه ساختمان به همراه محل نود ها و تجهیزات تهیه شده و پرینت می گردد. مسیر های کابل کشی و محل پریز ها با شماره گذاری تهیه می شود.

تمامی سیستم ها با مشخصات داخلی آنها لیست شده و ارایه می شود. سیستم عامل ها و نرم افزار های نصب شده نیز لیست می شوند. این مستندات برای رجوع در آینده و رفع ایرادات کمک شایانی می نمایند.