راه اندازی شبکه وایرلس

راه اندازی شبکه وایرلسدر تکنولوژی Wireless به جای کابل از امواج راديويی، مادون قرمز و مايکروويو برای انتقال اطلاعات بين دستگاه ها استفاده می گردد. در این تکنولوژی اطلاعات با کمک این فناوری که مدولاسیون نامیده می شود در نقطه ای که اطلاعات را ارسال میکند تبدیل به امواج شده و به سمت مقصد ارسال می شود. سپس در نقطه گیرنده امواج مجددا تبدیل به دیتا شده و مورد استفاده قرار می گیرد. در راه اندازی شبکه وایرلس مدل های مختلفی وجود دارد و تفاوت هایی با مدل کابلی که در ادامه توضیح می دهیم.

مزایا و معایب راه اندازی شبکه وایرلس

شبکه وایرلس در مقایسه با شبکه کابلی دارای برتری ها و نقطه ضعف هایی است که در ذیل به آنها اشاره می گردد.

مزایای تکنولوژی وایرلس

راه اندازی آسان: راه اندازی شبکه های وایرلس به علت اینکه نیاز به نصب داکت و پریز و کابل کشی ندارد با سرعت و سهولت بیشتری راه اندازی می شود.

قابلیت تحرک: در سیستم های کابلی امکان حرکت و جابجایی وجود ندارد. دستگاه ها برای اتصال به شبکه باید در کنار پریز ها قرار بگیرند. در شبکه های بی سیم به علت اینکه اطلاعات از طریق امواج منتقل می شوند می توانند براحتی در منطقه هایی که تحت پوشش قرار دارد به شبکه متصل گردیده و حرکت کنند.

قابلیت گسترش آسان: در سیستم کابلی برای اضافه کردن کلاینت ها باید برای آنها کابل جداگانه کشیده و پریز نصب گردد. اما در سیستم وایرلس اضافه کردن کلاینت تنها با قرار دادن کارت شبکه وایرلس بر روی سیستم ها و یا استفاده از دستگاه هایی که به این سیستم مجهز هستند انجام می پذیرد.

پوشش فواصل بالا: کابل های زوج سیم بهم تابیده حداکثر تا فاصله ۱۰۰ متر امکان ارسال اطلاعات را دارند. فیبر نوری هم برای فواصل بالا علاوه بر پر هزینه بودن دشواری خاص خود را دارد که در فواصل خیلی بالا این مسئله خود را به شدت نشان می دهد. با کمک سیستم وایرلس به راحتی می توان فواصل تا ده ها کیلومتر را به هم متصل نمود.

عدم برخورد به مشکلات کابل کشی: کابل کشی در برخی مکان ها مانند اماکن تاریخی، اجاره ای، مرتفع و امثالهم دردسر ساز می باشد. در چنین مکان هایی کابل کشی منجر به تخریب اماکن شده و یا ممکن است با مخالفت افراد روبرو گردد. با کمک فناوری وایرلس تنها با نصب یک دستگاه شبکه برقرار می گردد.

معایب شبکه وایرلس

سرعت: نرخ ارسال و دریافت در شبکه های کابلی بسیار بالاتر از شبکه های بی سیم می باشد. با پیشرفت تکنولوژی مرتب به سرعت های انتقال بالاتری دست یافته می شود اما همزمان با آن سرعت انتقال اطلاعات در سیستم های کابلی نیز افزایش می باشد و همواره دارای نرخ بالاتری از وایرلس می باشد.

امنیت: امنیت اطلاعات در سیستم کابلی بسیار بالا می باشد. برای نفوذ به این سیستم باید بتوان بصورت فیزیکی به نود های شبکه دسترسی پیدا کرد و تنظیمات مربوط به امنیت شبکه را نیز خنثی نمود اما در سیستم های وایرلس به علت انتشار اطلاعات در فضا از امنیت پایین تری برخوردار می باشد. سیستم شبکه مبتنی بر کابل به نسبت شبکه وایرلس از پایداری بالاتری برخوردار است و کمتر دچار مشکلات و قطعی و وصلی می گردد.

هزینه بالاتر:  تجهیزات شبکه کابلی از قیمت پایین تری نسبت به راه اندازی شبکه وایرلس برخوردار می باشد.

تجهیزات مورد استفاده در شبکه های بی سیم

رادیو وایرلسرادیو وایرلس

این دستگاه وظیفه تبدیل اطلاعات به امواج رادیویی و بالعکس را بر عهده دارد. این وسیله از یک برد الکترونیکی که پردازش اطلاعات را بر عهده دارد و یک رادیو که اطلاعات را به امواج تبدیل می کند تشکیل شده است و در یک محفظه بسته می شود.

آنتن

دستگاه های وایرلس برای ارسال و دریافت اطلاعات نیاز به آنتن دارند. آنتن ها در انواع مختلفی ساخته می شوند و دارای قدرت و زاویه های تابش متفاوتی می باشند. انواع مختلف آنتن شامل موارد زیر می شود.

Dish , Parabolic, Sector, Omni, Yagy, Flat panel, Grid

پیگتیل Pigtail

کابلی است که وظیفه انتقال اطلاعات را از رادیو به آنتن بر عهده دارد. پیگتیل ها دارای دو دسته بندی عمده می باشند.

کابل Cable

کابل های مورد استفاده در راه اتدازی شبکه وایرلس  شامل LMR400, RG58, RG213 و مدل های دیگر می باشد. نوع کابل در ایجاد افت در ارسال و دریافت اطلاعات نقش مهمی بازی می کند.

کانکتور Connector

کابل برای اتصال به آنتن و رادیو از طریق کانکتور متصل می شود که شامل انواع مختلفی میباشد. از آن جمله میتوان به N-Type Male/Female, SMA,MMC, MMCX, Reverse اشاره کرد.

باکس BOX

محفظه ای که برد وایرلس داخل آن قرار می گیرد. این باکس ها در انواع Outdoor و Indoor تولید می شود.

مدل های راه اندازی شبکه وایرلس

شبکه های وایرلس را می توان در دسته بندی های مختلفی قرار داد. در زیر چند نمونه از این دسته بندی ها آمده است.

شبکه بی سیم خارجی Outdoor Wireless

این سیستم برای انتقال اطلاعات بین دو نقطه که در فاصله دور از هم قرار دارند استفاده می شود. تجهیزات مورد استفاده برای این سیستم دارای مقاومت در برابر شرایط جوی محیط خارج از ساختمان مانند باد و باران و گرما و سرما می باشند.

شبکه بی سیم داخلی Indoor wireless

این سیستم برای برپایی یک شبکه در محیط داخل ساختمان استفاده می شود و تجهیزات با ابعاد و ظاهر مناسب برای این محیط طراحی و ساخته می شوند.

نقطه به نقطه PTP

این روش ارتباطی نقطه به نقطه می باشد. بدین معنی که دو نقطه با کمک ادوات وایرلس به همدیگر متصل می گردند.

یک نقطه به چند نقطه PTMP

در این روش از یک دستگاه Access Point مرکزی بهره گیری می شود. تمامی دستگاه ها به این نقطه مرکزی که مانند سوییچ عمل کرده متصل گردیده و با هم تبادل اطلاعات می کنند.

فرکانس کاری

دستگاه های وایرلس در فرکانس های متفاوتی عمل میکنند که در باند آزاد ۹۰۰ و ۲٫۴ و ۵٫۸ مگاهرتز و یا باند های دیگر با اخذ مجوز های لازم کار می کنند.